تاثیر سرعت سایت در سئو (seo)

تاثیر سرعت سایت در سئو

تاثیر سرعت سایت در سئو


اگر تا به اکنون مطالب مربوط به سئو سایت را خوانده باشید و یا در هر دوره آموزشی بهینه‌سازی وب سایت برای موتور‌های جستجو شرکت کرده باشید قطعاً با موضوع تأثیر سرعت سایت در سئو مواجه شده‌اید. این موضوع به قدری مهم است که گوگل مستقیماً تأکید بسیار بر روی آن کرده و در طول زمان ابزار‌های بسیاری نیز برای سنجش سرعت یک سایت و صفحات آن مانند GTmetrix، WebPageTest، Google PageSpeed Insights، pagelocity و بسیاری موارد دیگر ساخته شده است اما با وجود همه این موارد شاید تا به اکنون به درستی اهمیت این موضوع را درک نکرده باشید بنابراین تا انتهای این مقاله از وب سایت مانا سئو با ما همراه باشید تا به صورت کامل این موضوع را برای شما عزیزان شرح دهیم.

سرعت سایت چیست؟

سرعت سایت تعریفی مشخص و فنی دارد و به صورت نسبی می‌باشد یعنی برای هر سایتی می‌تواند متفاوت عمل کند اما در مجموع هرچه که سرعت صفحات سایت بالاتر باشد تأثیر بهتری در رتبه‌گیری آن صفحات خواهد داشت که در ادامه بیشتر در مورد تأثیر سرعت سایت در سئو صحبت خواهیم کرد اما اگر بخواهیم سرعت یک وب سایت را برای شما عزیزان شرح دهیم باید گفت که سرعت سایت عبارت است از مدت زمان لازم برای باز شدن سایت به صورت کامل و به طوری که تمام المان‌های سایت بتوانند خودشان را نشان دهند. البته که امروزه روشی برای بالا بردن سرعت سایت باب شده و آن نیز لود تنبل می‌باشد و به این صورت عمل می‌کند که در هنگام درخواست به سرور برای باز شدن سایت تمام المان‌های موجود در آن صفحه از آن سایت باز نشده و یکسری المان‌ها پس از باز شدن صفحه و اسکرول کردن بر روی آن شروع به باز شدن می‌کنند.

تاثیر سرعت سایت در سئو
تاثیر سرعت سایت بر سئو

تاثیر سرعت در خزیدن خزنده ها

سایتهای بزرگ برای خزیده شدن به طرز باور نکردنی طاقت فرسا هستند و در هم تنیده شده اند که این آشفتگی می تواند تغییرات بزرگی را در رتبه آن ها ایجاد کند. اگر سایت ها ساختار بهینه نداشته باشند، خزنده های گوگل نمی توانند تمامی صفحات آن ها را پیدا و ایندکس کنند، همچنین سرعت بارگذاری صفحه فقط برای کاربران نیست، بلکه بر سرعت و عملکرد خزنده های موتورهای جستجو هم تاثیر می گذارد، پس سایت باید جهت خزیده شدن و ایندکس مناسب، از ساختار بهینه و سرعت بارگذاری مطلوب برخوردار باشد، هرچه سایت شما بزرگتر باشد، بهینه‌سازی سرعت، تأثیر بیشتری خواهد داشت. پس می توان از بهبود عملکرد خزنده ها به عنوان یکی دیگر از مزایای مربوط به بهبود سرعت سایت در سئو نام برد.

تاثیر سرعت سایت در تجربه کاربری

چک لیست کلی سئو شامل تقریباً ۲۰۰ مورد می‌باشد که از طرف خود گوگل ارائه شده و همواره یکی از مهم‌ترین‌ها فاکتور‌ها که در تمام آپدیت‌های چک لیست سئوی گوگل حضور دائمی داشته سرعت وب سایت است و امروزه با وجود سرعت بالای اینترنت هیچ بهانه‌ای برای پایین بودن سرعت باز شدن صفحات سایت شما در نزد گوگل قابل قبول نمی‌باشد. سرعت سایت مانند بسیاری دیگر از فاکتور‌های سئو دارای دو جنبه می‌باشد. اولین موضوع تجربه کاربری می‌باشد.

مشاهده  آیا می‌توانم سئو سایت را خودم انجام دهم؟

یک وبسایت پرسرعت باعث می‌شود تا کاربر به سادگی در سایت شما جابجا شود و علاوه بر اینکه از این موضوع لذت می‌برد سایت شما را به چشم یک سایت حرفه‌ای و مناسب بیبند و به عبارت دیگر منجر به خوشحالی کاربر می‌شود و همین موضوع از مهمترین موارد تأثیر سرعت سایت در سئو به شمار می‌رود و این موضوع زمانی پررنگ‌تر می‌شود که محتوا و محصولات با کیفیت و مناسب نیز ارائه شود. در این صورت است که کاربران از سایت شما لذت بیشتر برده، بیشتر می‌خرند و همواره به سایت شما سر خواهند زد تا محتوای جدیدتان را مشاهده کنند. اما هرچقدر که بالا بودن سرعت سایت می‌تواند تجربه کاربری را بهبود ببخشد پایین بودن آن حکم یک فاجعه را در نظر کاربرد دارد و کاربران اصلاً از سایتی که سرعت پایینی دارد خوششان نخواهد آمد حتی اگر محتوای با کیفیت و محصولاتی با قیمت مناسب و با تخفیف‌های مختلف ارائه کند.

تاثیر سرعت سایت در سئوی فنی

جنبه‌ی دوم تأثیر سرعت سایت در سئو به موارد فنی بازمی‌گردد. اگر پیگیر مطالب مربوط به سئو باشید حتماً شنیده‌اید که سئو دارای سه بخش اصلی سئوی تکنیکال، سئوی درون صفحه و سئو خارج صفحه می‌باشد. موضوع سرعت کاملاً مربوط به بخش اول یعنی تکنیکال سئو خواهد بود و یکی از مهمترین فاکتور‌های گوگل از سال ۲۰۱۰ به شمار می‌رود. به عبارت دیگر می‌توان گفت بسیاری از معیار‌های سئو به سرعت سایت وابسته هستند و یکی از اولین فاکتور‌هایی که گوگل در هنگام وارد شدن به سایت شما و تصمیم برای تغییر رتبه سایت در نظر می‌گیرد همین موضوع سرعت سایت می‌باشد که صد البته در رتبه‌بندی‌هایی که مربوط به موبایل می‌باشد تأثیر سرعت سایت چند برابر خواهد شد و این موضوع در نسخه موبایل از اهمیت بسیار بالاتری نسبت به نسخه دسکتاپ برخوردار است اما تأثیر سرعت سایت در سئو تنها و همین موارد ختم نشده و سرعت یک وب سایت در نرخ تبدیل و نرخ پرش آن سایت و همینطور کیفیت خزیدن خزنده‌های گوگل تاثیر دارد.

در باب موضوع اول باید به خدمتتان عرض شود که در هنگامی که وب سایت شما سرعت لود ضعیفی داشته باشد کاربر به هیچ عنوان منتظر نخواهد بود چرا که تقریباً هر محصول یا خدماتی که شما ارائه دهید جای دیگری نیز پیدا می‌شود و کاربر به سادگی با زدن دکمه برگشت از سایت شما خارج شده و همین موضوع باعث بالا رفتن نرخ پرش خواهد شد.

بهینه سازی سئو با بهبود سرعت سایت

اما در رابطه با تأثیر سرعت سایت برای خزشگر‌های گوگل باید به خدمتتان عرض شود که سایت‌های بزرگ کابوس خزشگر هستند و در هم تنیدگی صفحات این وب سایت‌ها می‌تواند خزشگر را به خطا بیاندازد و در صورتی که سرعت مناسبی برای خزیدن خزشگر‌ها در صفحات وجود نداشته باشد امکان خطای این ربات‌ها بالاتر رفته و تنها کسی که از این قضیه ضرر می‌کند خود شما هستید.

مشاهده  فواید بودن در صفحه اول گوگل که نمی دانید!

البته لازم به ذکر است که تأثیر سرعت سایت در سئو بیشتر از آنکه برای سایت‌های پر سرعت پر رنگ باشد برای سایت‌های کم سرعت است. به عبارت دیگر معیار سنجش گوگل سرعت بالای سایت نیست بلکه سرعت پایین آن است و سایتی که سرعت پایین‌تری داشته باشد را دچار افت رتبه خواهد کرد و اینطور نیست که به صورت بی‌حساب و کتاب سایت‌هایی که دارای سرعت بالاتر هستند را ترفیع دهد چراکه در آن صورت متقلبان به سادگی با پایین آوردن حجم محتوای داخل سایت می‌توانستند از این قانون سوء استفاده کنند اما در هر حال تفاوتی ندارد و شما باید سایتی دارای سرعت مناسب داشته باشید.

عوامل تاثیر گذار بر سرعت سایت

برای افزایش سرعت سایت چه کنیم؟

قدم اول خرید هاست از شرکت هاستینگ معتبر با سرویس های میزبانی باکیفیت می باشد. در مراحل بعدی نیز می بایست موارد زیر را در نظر داشته و آن ها را به‌خوبی رعایت نمایید:

  1. انتخاب سیستم مدیریت محتوای بهینه نظیر وردپرس
  2. انتخاب قالب بهینه و خوب که سنگین نبوده و به‌خوبی لود شود.
  3. عدم استفاده از افزونه های متعدد تا حد امکان
  4. استفاده از سیستم های کش به منظور افزایش سرعت

همانطور که پیشتر نیز گفته شد سرعت سایت یکی از موارد فنی مربوط به وب سایت می‌باشد و برای افزایش آن نیز باید به موارد فنی توجه کرد تا بتوان تأثیر سرعت سایت در سئو را به طور مناسبی مشاهده نمود که این موارد را در ادامه برای شما آورده‌ایم. البته که این مقاله در رابطه با افزایش سرعت سایت نبوده و سرعت سایت وابسته به عوامل بسیاری می‌باشد که ما تنها در این مقاله در مورد مهم‌ترین‌های آن با شما صحبت خواهیم کرد.

فشرده سازی فایل‌ها

کم بودن حجم فایل های استفاده شده در صفحات وب روی چه عاملی تاثیر می گذارد؟ این کار باعث کاهش درخواست های از سرور شده و در نتیجه سرعت پاسخ گویی سایت یا (سرعت لود سایت) بهینه می شود.

بهینه سازی فایل های سایت

فشرده و بهینه‌سازی کردن محتوا‌های سایت که بعد از متن عموماً به صورت تصویر یا ویدیو هستند یکی از مهمترین کار‌هایی است که باید انجام دهید اما لازم به ذکر است که ممکن است این کار باعث افت کیفیت فایل‌های شما شود بنابراین توصیه می‌شود که حتماً از ابزار‌های مناسب و با کمک گرفتن از متخصصین انجام شود.

استفاده از lazy load

هر سایت قابلیت لیزی لود (lazy load) یا بارگذاری آرام تصاویر است که وقتی اسکرول می کنید صفحه را به آرامی عکس ها برای شما باز می شود که این می تواند سرعت سایت شما را زیاد کند و تصاویر به ترتیب باز شوند

مشاهده  تاثیر دامنه بر سئو چیست؟ +6 نکته برای انتخاب دامنه

استفاده از قالب مناسب

توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید از قالب‌های فانتزی که دارای تصاویر متحرک گرافیکی و سایر موارد این چنینی هستند استفاده کرد چرا که همه این موارد دارای کد‌های مختلف و پرحجم بوده و با وجود اینکه جلوه زیبایی به سایت شما می‌دهند اصلاً به اینکه از تأثیر سرعت سایت بر سئو محروم شوید نمی‌ارزند بنابراین سعی کنید از قالب‌های ساده‌تری استفاده کنید.

هاست مناسب

هاست یکی از مهمترین عوامل تأثیر‌گذار در سرعت سایت است و هرچه هاست با کیفیت‌تری در اختیار داشته باشید تأثیر سرعت سایت در سئو برای شما آشکار‌تر خواهد شد البته که هاست‌های با کیفیت‌تر و اختصاصی هزینه بیشتری هم در بر خواهند داشت.

تاثیر سرعت سایت بر سئو
تاثیر سرعت سایت بر سئو

کش و لود تنبل

در رابطه با لود تنبل در سطر‌های پیشین مقاله صحبت شد اما شاید تا به حال اسم کش به گوشتان خورده باشد. این فرایند باعث می‌شود که پس از اولین بار که کاربر توسط مرورگر وارد سایت شما می‌شود اطلاعات سایت شما در بخشی از مرورگر او ذخیره شود و در بازدید‌های بعدی مرورگر اطلاعات را از موارد ذخیره شده دریافت کرده که باعث افزایش سرعت لود سایت می‌شود البته لازم به ذکر است که هرگاه صفحه خود را به آپدیت کردید می‌توانید با پاک‌کردن‌کش آن از ارائه اطلاعات قبلی جلوگیری کنید.

ترافیک سایت

بعضی سایت ها که خیلی قوی نیستند و سرور های قوی ندارند با ترافیک بالا روی سایتشان می تواند سرعت سایت را خیلی کاهش بدهد ولی خوب سایت های قوی زیاد از این امر تاثیر نمی گیرند.

بهینه سازی سئو با بهبود سرعت سایت

پلاگین های سایت

اگر پلاگین های (افزونه) زیادی در سایت شما نصب شده باشد می تواند سرعت سایت شما را کم کند و در یک حالت بعضی افزونه ها حجم سنگینی دارند سرعت سایت شما را به چالش می کشد.

لینک های خراب

لینک های خراب و شکسته می تواند سرعت سایت شما را کم کند و پاسخگویی سایت شما را به حداقل برساند.

ریدایرکت

هر بار که سایت شما به یک سایت دیگر ریدایرکت می شود زمانی از سایت شما تلف می کند که می تواند باعث ضعیف شدن سرعت به صورت لحظه ای شود.

جمع‌بندی

به صورت کلی تأثیر سرعت سایت در سئو بر هیچ کس پوشیده نیست اما در این رابطه بسیاری باور‌های غلط وجود دارد و بسیاری از افراد نمی‌دانند که چطور باید اقدام به بهینه‌سازی سرعت سایت خود کنند و در صورتی که شما هم از این دسته افراد باشید مطمئناً باید دائماً در انتظار افت رتبه به سر ببرید بنابراین توصیه می‌شود که حتماً برای بالا بردن سرعت سایت خود اقدامات مؤثری نموده و‌امید است که مقاله فوق که توسط مجموعه مانا سئو طراحی و تنظیم شده بتواند در این مسیر کمک حال شما عزیزان باشد

5/5 - (3 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *